K jeho nálezu došlo údajně na letní parcele pana Bukovského, která se nacházela při jižním okraji Kosteleckého lesíka jihovýchodně od města. V těchto místech fungovala tzv. Puldova pískovna.
Sekeromlat, resp. jeho kamenná funkční část, má rozměry 120x60x58 mm a průměr vrtaného otvoru pro dřevěnou násadu je 24 mm. Nástroj spadá do skupiny nálezů označovaných jako tzv. broušená industrie. Znamená to, že byl vyroben hrubým opracováním kamenného bloku, který byl pak následně broušen a hlazen do požadovaného tvaru.
Sekeromlat je nástroj na jedné straně se sekerovým břitem (ostřím), na druhé s úderovou ploškou (týlem). Náš předmět má týl zaoblený. Jednoduché kopytovité sekeromlaty jsou typické pro období kultury s vypíchanou keramikou v rámci neolitu (mladší doby kamenné), tedy rámcově kolem roku 5000 př. n. l. Jednalo se o masivní nástroj, který měl univerzální využití a mohl také v případě potřeby jistě posloužit jako zbraň.
Krajský úřad Středočeského kraje
Zborovská 81/11, 150 00 Praha 5
E-mail: podatelna@kr-s.cz
Telefon: +420 257 280 203
Podpora subjektů KKO v rámci jednotlivých odvětví kulturního a kreativního sektoru je poskytována z finančních prostředků EU a zdrojů Středočeského kraje, a to na základě grantových a dotačních programů Národního plánu obnovy České republiky a dotačních programů Středočeského fondu kultury a obnovy památek (na podporu a rozvoj).