Muzeum českého venkova, pobočka Národního zemědělského muzea, sídlí na zámku Kačina, který patří k nejvýznamnějším empírovým stavbám v České republice.
Podle plánů Ch. A. Schurichta ho pro hraběte Jana Rudolfa Chotka postavil J. Fischer. Zámek je obklopen přírodním parkem navrženým N. Jacquinem. Chotkové žili na Kačině až do roku 1911, kdy zemřel poslední z nich a zámek zdědil jeho synovec Quido Thun Hohenstein. Zámek mu byl v roce 1945 zkonfiskován.
Muzeum získalo zámek počátkem 50. let a postupně zde vybudovalo řadu expozic. Ty jsou pro svůj rozsah, více než 3 000 m2, rozděleny do tří samostatných prohlídkových okruhů. Od roku 2010 jsou otevřeny nové expozice, které informují o historii českého a moravského venkova a o historii stravování.
Přírodní památka Kačina je rozlehlé území o výměře 197 ha. Většinu rozlohy území zaujímá zalesněná část, bývalá zámecká obora. Původní dubiny a bory byly v kačinském parku postupně doplňovány dalšími druhy dřevin. Od počátku 70. let 18. století sem Chotkové nechali dovážet a vysazovat cizokrajné dřeviny. Tak se na Kačinu dostaly tyrolské modříny, ale i kaštanovníky, akáty či pinie nebo moruše. V parku byly budovány letohrady, klidná zákoutí na Kamajce a Libuši, zřizovány umělé ostrůvky na rybníku, vysazovány aleje atd. Na přelomu 18. a 19. století vzniklo přímo na Kačině také zahradnictví, ve třicátých letech 19. století tu byla vystavěna i oranžerie. Zahradnictví sloužilo k zásobování zámku květinami, schraňovalo také citrusy a další exotické rostliny v zimním období. Dodávalo na zámecký stůl i čerstvé ovoce a zeleninu. Dnes je součástí parku i skleník a zahrada léčivých rostlin. V zahradě najdeme více než stovku botanických druhů rostlin, pěstovaných již od středověku v klášterních zahradách či v zahradách lékárníků.V sedmdesátých letech 19. století našel Leopold Čihák první předměty, které se později spolu s dalšími staly základem městské muzejní sbírky. Sbírka tehdy čítala něco přes 400 trojrozměrných předmětů a několik set listin. Stalo se tak 28. prosince 1891, kdy městské zastupitelstvo přijalo sbírky od L . Čiháka, vyhradilo jim jednu malou místnost v domě Mince a vydalo provolání o sběru památek pro muzeum. Pouhé čtyři roky po založení se muzeum výrazně zúčastnilo Národopisné výstavy českoslovanské, kde prezentovalo jak zapůjčené exponáty, tak předměty z muzejních sbírek týkající se historie Jílového a okolí. Leopold Čihák vedl a spravoval městské muzeum úspěšně až do své smrti v roce 1915.
Duben
sobota, neděle a státní svátky, pro předem objednané zájezdy i ve všední den 9.00 – 17.00
Květen–září
pondělí – neděle: 9.00 – 17.00
Říjen
sobota, neděle a státní svátky, pro předem objednané zájezdy i ve všední den 9.00 – 17.00
Prosinec
6. 12., 12. a 13. 12., 26. a 27. 12. 2020