Parametrické vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > On-line sbírka > On-line sbírka > Muzea a galerie > Muzeum zemědělské techniky – Čáslav

Muzeum zemědělské techniky – Čáslav

NZM - Čáslav 02[2].jpg

Popis

Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi je pobočkou Národního zemědělského muzea, s. p. o., se specializací na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. 

V rozsáhlých objektech bývalého vojenského autoparku se nachází depozitáře a expozice zaměřené především na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. V moderní expozici a částečně zpřístupněných depozitářích v čáslavském muzeu zemědělské techniky můžete vidět stroje českých značek Škoda, Zetor, Svoboda, Wichterle & Kovařík, unikátní prototyp českého kombajnu SM 500, k jehož výrobě nikdy nedošlo, i vzácné modely zahraniční výroby.

Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě. Sbírkový fond NZM je významnou součástí kulturního dědictví a vědeckého poznání, které slouží nejen potřebám současné společnosti, ale má být uchováno i pro generace budoucí. Sbírkotvorná činnost, včetně následného zpracování sbírkového fondu, patří k základním aktivitám NZM.​

Muzeum zemědělské techniky může svým návštěvníkům nabídnout několikahodinový program, návštěvu muzea je možné spojit i s návštěvou řady pamětihodností v okolí. Na své si zde přijdou milovníci kombajnů, mlátiček, oradel, lokomobil, secích a žacích strojů. Interaktivní expozice věnovaná vývoji mechanizace a využití energie v zemědělství ukáže, jak vynálezy a inovace ulehčují lidem těžkou práci.

V sedmdesátých letech 19. století našel Leopold Čihák první předměty, které se později spolu s dalšími staly základem městské muzejní sbírky. Sbírka tehdy čítala něco přes 400 trojrozměrných předmětů a několik set listin. Stalo se tak 28. prosince 1891, kdy městské zastupitelstvo přijalo sbírky od L . Čiháka, vyhradilo jim jednu malou místnost v domě Mince a vydalo provolání o sběru památek pro muzeum. Pouhé čtyři roky po založení se muzeum výrazně zúčastnilo Národopisné výstavy českoslovanské, kde prezentovalo jak zapůjčené exponáty, tak předměty z muzejních sbírek týkající se historie Jílového a okolí. Leopold Čihák vedl a spravoval městské muzeum úspěšně až do své smrti v roce 1915.

Zobrazit více

Adresa Jeníkovská 1762, Čáslav 286 01

Telefon +420 327 311 146

E-mail nzm.caslav@nzm.cz

Web nzm.cz/muzeum-zemedelske-techniky-caslav

 

Otevírací doba

Duben

sobota, neděle a státní svátky 9.00 – 17.00

 

Květen–září

úterý – neděle a státní svátky 9.00 – 17.00

 

Říjen

sobota, neděle a státní svátky  9.00 – 17.00