Fulltextové vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Sbírkové předměty > On-line sbírka > Muzea a galerie > Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Popis

Jílovské muzeum je příspěvkovou organizací Středočeského kraje. Sídlí v areálu domu Mince, který je prohlášen od roku 1958 za kulturní památku. Ve středověku zde sídlil královský horní úřad a dům vlastnil na krátkou dobu alchymista Edvard Kelley. Prošel složitým stavebním vývojem.

Ve druhé pol. 19. století v budově město zřídilo školu, která zde fungovala do roku 1958, kdy budovu získalo muzeum ke svému trvalému užívání. V letech 1977–1986 proběhla generální rekonstrukce budovy a adaptace prostor pro muzejnické účely. V této podobě s malými úpravami slouží dodnes.

Muzeum spravuje také naučnou stezku Jílovské zlaté doly, která vede z centra města ke zlatonosným štolám, které jsou taktéž ve správě muzea.

Prvopočátky „muzejnictví“ na Jílovsku můžeme datovat do roku 1865, kdy místní právník Emanuel Koliha vydal knihu o historii Jílového s názvem „Jílové, královské zlatohorní město“, která velice zaujala Leopolda Čiháka, pozdějšího zakladatele a prvního správce městského muzea a vyvolala u něj vášnivý zájem o historii svého městečka.

V sedmdesátých letech 19. století našel Leopold Čihák první předměty, které se později spolu s dalšími staly základem městské muzejní sbírky. Sbírka tehdy čítala něco přes 400 trojrozměrných předmětů a několik set listin. Stalo se tak 28. prosince 1891, kdy městské zastupitelstvo přijalo sbírky od L . Čiháka, vyhradilo jim jednu malou místnost v domě Mince a vydalo provolání o sběru památek pro muzeum. Pouhé čtyři roky po založení se muzeum výrazně zúčastnilo Národopisné výstavy českoslovanské, kde prezentovalo jak zapůjčené exponáty, tak předměty z muzejních sbírek týkající se historie Jílového a okolí. Leopold Čihák vedl a spravoval městské muzeum úspěšně až do své smrti v roce 1915.

Zobrazit více

Adresa Masarykovo náměstí 16, 254 01 Jílové u Prahy

Telefon +420 241 950 791

E-mail info@muzeumjilove.cz

Web muzeumjilove.cz

Kontakt pro kulturní a kreativní průmysly

Mgr. Veronika Stachurová Kucrová Ph.D.

Telefon.:  +420 241 950 791
E-mail:  stachurova@muzeumjilove.cz

Otevírací doba

Červen - srpen

Pondělí: zavřeno (není-li státním svátkem)

Úterý – pátek: 9-17 hodin

Sobota – neděle : 9-17 hodin

Státní svátky: 9-17 hodin

Září - květen

Pondělí: zavřeno (není-li státním svátkem)

Úterý – neděle: 9-12 a 13-16 hodin

Státní svátky: 9-12 a 13-16 hodin


Zobrazeno 19 položek
Zobrazeno 19 položek