Fulltextové vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jak efektivně podpořit kulturu ve Středních Čechách?

Jak efektivně podpořit kulturu ve Středních Čechách?Krajské spanilé jízdy přinesly cenné informace. Na pokraji smrti mrazem, na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti vysílením, ale stálo to za to! Spolu s Cimrmany by mohly zvolat Dagmar Fialová, vedoucí oddělení cestovního ruchu a koncepcí, Irena Děkanovská, specialistka řízení koncepcí, spolu s Olgou Škochovou Bláhovou z On Plan lab, společnosti zabývající se tvorbou strategií rozvoje kultury a kulturních a kreativních odvětví.

 

V přeposledním listopadovém týdnu skončila analytická fáze přípravy Strategie Středočeského kraje pro oblast kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví na léta 2024-2030, tedy veřejné debaty expertů Středočeského kraje s místními aktéry kultury, provozovateli veřejně přístupných památek, s řediteli kulturních institucí, s veřejnou správou, s pořadateli kulturních eventů a dalšími organizátory kulturního života regionů. Co nejširší a nejpestřejší skupina lidí tak dostala příležitost sdílet své zkušenosti, přání a stížnosti.

 

Projekt realizuje Odbor kultury a památkové péče v čele s vedoucí Kateřinou Pešatovou, z iniciativy Václava Švendy, radního pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, a Lucie Cirkva Chocholové, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch.

Strategický dokument Středočeského kraje získal vynikajícího a zkušeného zpracovatel. Život strategie ale bude na nás. Interpretace doporučení, jejich propojení s výdajem veřejných prostředků a sledování účinků v území, to bude práce na dalších deset let. Kultura má stejně jako sport obrovský integrační potenciál. Může propojit “náplavu se starousedlíky”, mladé a zralé, může homogenizovat společnost, když se nestane elitářskou a nafoukanou. Proto pracujeme s přímým zapojením aktérů v regionech a vážíme si cenné databáze kontaktů, kterou jsme na setkáních získali. Se sběrem podnětů k podpoře území Středočeského kraje neskončíme a budeme se pravidelně vracet. O správném formátu a periodicitě přemýšlíme”, uvedla Kateřina Pešatová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče.

 

Získaná data budou zapracována do návrhu Strategie, který začátkem roku 2024 dostane k připomínkám širší veřejnosti.

 

2.jpg     KÚSK_Beroun1.jpg

 

 Kladno 3.jpg     M1.jpg