Fulltextové vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vize budoucích architektů pro Středočeský kraj

Vize budoucích architektů pro Středočeský kraj



Středočeský kraj systematicky spolupracuje s vědeckým i výzkumným institucemi. Jedním z příkladů dobré praxe je spolupráce s Českým vysokým učením technickým v Praze. Fakulta stavební ČVUT již čtvrtým rokem pro semestrální práce budoucích architektů využívá podněty Odboru kultury a památkové péče k praktickému modelování stavebních úprav pro navržené zlepšení funkčního využití objektů určených k veřejné kulturní službě, ochraně kulturního dědictví, ale rovněž podpoře současné architektury a stavitelství. Příkladem jsou například výstupy Katedry architektury pod vedením prof. Ing. arch. Michala Hlaváčka, vedoucího atelieru, Ing. arch. Evy Linhartové a odborných asistentů Ing. arch. Hany Boříkové, Ph.D., Ing. arch. Jolany Hrochové, Ing. arch. Edity Sapíkové, Ph. D., Ing. arch. Ing. Ondřeje Zdobinského, semestrální úlohy na téma prověřování stavebních rozvojových záměrů příspěvkových organizací Středočeského kraje.

Studenti řeší navržení architektonických úprav stávajících muzejních objektů spolu s novostavbami za účelem celkové revitalizace, zlepšení funkčních vazeb a celkového zlepšení podmínek ve vztahu k jejich uživatelům. Úlohy se zaměřují nejenom na architektonické řešení objektů svěřených příspěvkovým organizacím, ale věnují se i úvahám o provázanosti těchto kulturních institucí se svým městem, komunitou a možnostech dalšího rozvoje jejich potenciálu. Cílem zpracování studentské úlohy je nejenom hledání architektonických vizí na základě komunikace pedagogů s vedením instituce, ale i rovněž možnost seznámit studenty s reálným prostředím a provozem kulturních institucí, což studenti velmi oceňují.

Přínosem pro příspěvkové organizace je získání velkého množství architektonických názorů, ale také prověření objemových a kapacitních možností objektů, které slouží veřejnosti. Důležitý je také nezatížený pohled studentů na začleňování moderní současné architektury do prostředí s kulturními památkami. Výsledky práce jsou v průběhu semestru představovány při školních prezentacích zástupcům příspěvkových organizací a Středočeského kraje. Finální odevzdané projekty jsou vždy představeny široké veřejnosti na výstavách ve významném veřejném prostoru města a při besedách a prezentacích v příspěvkových organizací. Odezva těchto architektonických úvah u veřejnosti je velmi důležitá i ve vztahu k vyhodnocování případných zásahů do dané lokality.

Odezva zaměstnanců příspěvkových organizací a odborné veřejnosti, která mladé názory sleduje, často vede k úpravám záměrů, jak stavby užívat a opravovat. Stalo se to například v případě Hrabalovy chaty v Kersku, kde modelování budoucího provozu studenty vedlo k úplnému přepracování provozního modelu muzea a realizaci obnovy této stavby a areálu s maximální mírou autenticity a bez novodobých architektonických zásahů.

 

Obrázek1.pngObrázek2.png

Odevzdání projektů na Fakultě stavební ČVUT V Praze a vernisáž na náměstí v Mělníku

 

V období 2021-2025 bylo domácími i zahraničnímu studenty programu ERASMUS zpracováno již šest semestrálních úloh na téma

  • Revitalizace hradního parkánu a řešení přístupu k areálu hradu v Mladé Boleslavi – sídla Muzea Mladoboleslavska, p. o., (ukázky prací v pdf)
  • Návrh provozního zázemí chaty Bohumila Hrabala v Kersku – pobočky Polabského muzea, p. o., (ukázky prací v pdf)
  • Revitalizace areálu bývalého kapucínského kláštera – sídla Regionálního muzea Mělník, o., (ukázky prací v pdf)
  • Knihovna 3. tisíciletí – Kladno“ – architektonická studie úprav areálu Středočeské vědecké knihovny v Kladně, p. o. (ukázky prací v pdf)
  • Návštěvnické centrum v industriálním areálu uranového dolu v Bytízi – vstupní objekt areálu Hornického muzea Příbram, p. o. (ukázky prací v pdf - 1, 2)

 

Obrázek3.png

Snímek obrazovky 2025-03-13 223202.png

 

V loňském roce se do této spolupráce zapojila také College of Architecture Hunan University v Číně, se kterou Fakulta stavební ČVUT dlouhodobě spolupracuje.

(ukázky prací v pdf - 1, 2, 3, 4)

 

Aktuálně dokončená úloha pro Hornické muzeum Příbram se setkala s velkým zájmem studentů. Nasazení, s jakým se studenti pod vedením Ing. arch. Evy Linhartové chopili řešení úlohy, bylo vidět již v průběhu semestru při prezentacích na Katedře architektury. Jednalo se o náročnou úlohu jak z hlediska urbanistického řešení širších vazeb lokality, tak z hlediska rozsahu a typologie industriální památky a z hlediska historického významu této lokality. Právě uchopení úlohy v těchto širších vazbách bylo zásadní pro práci studentů. Výsledkem jsou studentské projekty, které se svým velkorysým řešením snaží nejenom o revitalizaci tohoto místa jako historické industriální památky, ale také o zapojení do širšího kontextu města Příbram a rovněž reagují i jeho situování v těsné blízkosti významného dálničního spojení. Tyto úvahy mohou být dobrými podněty k rozvoji nejenom pro Hornické muzeum Příbram, ale také pro město Příbram a jeho region. Nyní probíhající výstavu projektů je možné shlédnout na dole Vojtěch do pátku 28. března 2025. Studentské ideové projekty v areálu Uranového dolu Bytíz | Hornické muzeum Příbram

 

Obrázek6.jpg

Prezentace projektů na Fakultě stavební ČVUT v Praze

Obrázek7.jpg

Výstava na nám TGM v Příbrami 

Obrázek8.jpg

Vernisáž na dole Vojtěch v Příbrami

 

V letním semestru 2024/2025 se spolupráce s Fakultou stavební inspiroval i Odbor sociálních věcí. Studenti budou zpracovávat úlohu na téma úprava Domova seniorů Barbora v Kutné Hoře. Tyto studentské projekty budou k vidění v červnu tohoto roku.

 

Spolupráce s akademickou sférou v oblasti architektury se tak rovněž podílí na naplňování vizí a cílů v oblasti podpory kvalitní architektury a zlepšování prostředí měst a obcí ve Středočeském kraji stanovených ve Strategii Středočeského kraje pro oblast kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví na léta 2024-2030 a také v Politice architektury a stavební kultury České republiky.

 

Ing. arch. Markéta Svobodová

Odbor kultury a památkové péče