Spona (odbornou terminologií zvaná) „pozdně laténského typu Almgren 2b“ je dlouhá 83 mm. Hlavním znakem spínadel tohoto typu je horní tětiva přichycená háčkem a opěrná obdélná destička nad vinutím. Zachycovač je pak stupňovitě prolamován. Spona je pro nás výjimečná zejména z toho důvodu, že je prozatím jediná ze sídlištního prostředí v Čechách. Otázkou je také její původ. Odborníci se totiž kloní k tomu, že takové spony pochází spíše z římsko-provinciálního prostředí, případně byly vyráběny pod silným římským vlivem.
Spony obecně sloužily v minulosti jako spínadlo oděvu. Jsou to v podstatě předchůdci našich zavíracích špendlíků, avšak s tím rozdílem, že byly často bohatě řemeslně a umělecky vyvedeny. Velmi často podléhaly dobové módě, proto také pro archeology představují užitečné datovací vodítko. Naše spona z Homolky jistě mohla patřit nějakému zámožnějšímu obyvateli germánské osady, který si mohl takový kousek (možná i import) dovolit. Absolutní datování spony, která relativně náleží starší době římské, je pak období kolem roku 50 n. l.
Krajský úřad Středočeského kraje
Zborovská 81/11, 150 00 Praha 5
E-mail: podatelna@kr-s.cz
Telefon: +420 257 280 203
Podpora subjektů KKO v rámci jednotlivých odvětví kulturního a kreativního sektoru je poskytována z finančních prostředků EU a zdrojů Středočeského kraje, a to na základě grantových a dotačních programů Národního plánu obnovy České republiky a dotačních programů Středočeského fondu kultury a obnovy památek (na podporu a rozvoj).