Když si Karel Čapek 26. srpna 1935 po patnáctileté známosti bral herečku Olgu Scheinpflugovou, dostali od umělcova vzdáleného příbuzného Václava Palivce nezvyklý svatební dar: právo doživotně užívat tehdy opuštěné místo, známé jako Strž.
Ani se nechce věřit, že romantická empírová budova obklopená zahradou se staletými stromy bývala omšelým brownfieldem. Během více než 150 let předcházejících Čapkovu příchodu se tu vystřídaly různé technologie zpracování kovů: hamr, válcovna plechu a nakonec strojírna, která koncem 19. století vyhořela.
Čapkem zvelebované klidné místo, které teprve čekalo na zavedení elektrického proudu i telefonního spojení, ožilo během posledních tří let umělcova života setkáními předních umělců i politiků. Vznikla zde zásadní díla jako Válka s Mloky, Bílá nemoc, Matka i řada článků.
Karel Čapek zemřel na Vánoce 1938, Strž spolu s dalším majetkem byla Václavu Palivcovi znárodněna o deset let později. Teprve po restitucích v 90. letech se areál vrátil do rukou rodiny původního majitele.
Muzejní expozice je přístupná od roku 1963, její aktuální podoba, přibližující život a dílo Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a novináře Ferdinanda Peroutky, pochází z let 2016-2021. Přibývají nové putovní výstavy i expozice v okolní zahradě, v provozu je též bistro, nabíječka elektrokol, několik tematických krytých posezení, konají se zde různé kulturní akce i svatby. K dispozici je Naučná stezka Karla Čapka. Z hlediska kreativního průmyslu se tu pozoruhodně prolíná industriální historie s literaturou, divadelnictvím, ale i politikou.
Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D.
ředitel, výstavář, kurátor atd.
Telefon.: +420 739 076 581
E-mail: reditel@capek-strz.cz
duben – říjen
úterý - neděle9.00 - 17.00
listopad - březen
pondělí - pátek9.00 - 16.00
stejné dny a časy platí pro bezplatně přístupnou zahradu s bistrem a venkovními výstavami i pro zpoplatněné muzejní expozice a krátkodobé putovní výstavy v hlavní budově
Krajský úřad Středočeského kraje
Zborovská 81/11, 150 00 Praha 5
E-mail: podatelna@kr-s.cz
Telefon: +420 257 280 203
Podpora subjektů KKO v rámci jednotlivých odvětví kulturního a kreativního sektoru je poskytována z finančních prostředků EU a zdrojů Středočeského kraje, a to na základě grantových a dotačních programů Národního plánu obnovy České republiky a dotačních programů Středočeského fondu kultury a obnovy památek (na podporu a rozvoj).