Polabské muzeum, jehož historie sahá na přelom 19. a 20. století, bylo zřízeno za účelem získávat, tvořit, trvale uchovávat, evidovat, odborně zpracovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy jako pramenné základny poznání zkoumaného regionu nebo tématu. Polabské muzeum shromažďuje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, prehistorie a historie české a výjimečně i zahraniční provenience. Sběrnou oblastí jsou zejména území okresu Nymburk s přesahem do nejbližšího okolí a části území středních Čech. Sbírky jsou tvořeny na základě vědeckého poznání a vlastní koncepce sbírkotvorné činnosti zejména v oborech botanika, zoologie, archeologie, etnografie, historie včetně písemností a dějiny umění (včetně užitého umění). Mezi nejvýznamnější sbírkové celky muzea patří rozsáhlá archeologická sbírka čítající více než 30 tisíc evidovaných předmětů. Tento počet ji řadí k největším sbírkám v mimopražských muzeích. Za pozornost stojí také sbírka numismatická (18 tisíc položek) a sbírka drobné plastiky, porcelánu, skla a keramiky, uměleckých předmětů i drobných umělecko-průmyslových výrobků, sbírka hudebních nástrojů, cechovních památek a další.
V uměleckohistorických sbírkách je uloženo Poděbradské Dantanorama (47 plastik francouzského sochaře J.P. Dantana z 1. poloviny 19. století), více než 200 plastik sochaře Bohuslava Schnircha a obrazy Ludvíka Kuby. Významné jsou přírodovědecké sbírky, které obsahují bohatý dokladový materiál (geologické, paleontologické, entomologické sbírky, herbáře a zoologické preparáty včetně dokumentace. Národopisné sbírky (krojové textilie, lidový nábytek a umění, zemědělské výrobní prostředky aj.) jsou soustřeďovány na detašovaném pracovišti Polabského muzea v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem.
Polabské muzeum tvoří následující muzejní a expoziční pracoviště v rámci okresu Nymburk: POLABSKÉ MUZEUM PODĚBRADY Příběh Polabí – Od křídového moře po moderní lázně. Stálá výstava o sepětí člověka s vývojem krajiny středního Polabí, kde jádrem expozice je prezentace výjimečných sbírkových souboru.
V uměleckohistorických sbírkách je uloženo Poděbradské Dantanorama (47 plastik francouzského sochaře J.P. Dantana z 1. poloviny 19. století), více než 200 plastik sochaře Bohuslava Schnircha a obrazy Ludvíka Kuby.
Významné jsou přírodovědecké sbírky, které obsahují bohatý dokladový materiál (geologické, paleontologické, entomologické sbírky, herbáře a zoologické preparáty včetně dokumentace. Národopisné sbírky (krojové textilie, lidový nábytek a umění, zemědělské výrobní prostředky aj.) jsou soustřeďovány na detašovaném pracovišti Polabského muzea v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem.
Polabské muzeum tvoří následující muzejní a expoziční pracoviště v rámci okresu Nymburk:
POLABSKÉ MUZEUM PODĚBRADY
Příběh Polabí – Od křídového moře po moderní lázně. Stálá výstava o sepětí člověka s vývojem krajiny středního Polabí, kde jádrem expozice je prezentace výjimečných sbírkových souboru.
PAMÁTNÍK KRÁLE JIŘÍHO Z PODĚBRAD
Zámek č. 1, 290 55 Poděbradech
e-mail: info@polabskemuzeum.cz, http://www.polabskemuzeum.cz
Unikátní expozice v zámecké hradní kapli, s výjimečnými gotickými nástěnnými malbami, seznamuje s rodem, životem a odkazem českého krále Jiřího z Poděbrad a vývojem Poděbrad a okolí v jeho době. Expozici doplňuje galerie Bohuslava Schnircha, autora jezdecké sochy Jiřího z Poděbrad.
POLABSKÉ NÁRODOPISNÉ MUZEUM PŘEROV NAD LABEM
289 16 Přerov nad Labem
tel.: (+420) 325 565 272
e-mail: skanzen@polabskemuzeum.cz, http://www.polabskemuzeum.cz
Muzeum v přírodě/skanzen patří k nejstarším národopisným regionálním muzeím v Evropě. Jeho novodobá historie se píše od roku 1967. Vznikl jako záchranný skanzen objektů lidové architektury středního Polabí, kterých je zde k vidění na 40. Za pomoci zařízených interiérů chalup je představován život na Polabské vsi od poloviny 18. do poloviny 20. století. V areálu skanzenu se pořádají tradiční zvykoslovné velikonoční a vánoční výstavy.
MUZEUM BEDŘICHA HROZNÉHO LYSÁ NAD LABEM
Nám. B. Hrozného 265, 289 22 Lysá nad Labem
Tel.: (+420) 325 551 868
e-mail: lysa@polabskemuzeum.cz , http://www.polabskemuzeum.cz
Stálá expozice Muzea Bedřicha Hrozného, umístěná v barokním památkově chráněném domě, seznamuje návštěvníky – s významnými etapami bohaté historie spojené s městem Lysá nad Labem a životem a dílem rozluštitele chetitského jazyka Bedřichem Hrozným.
HRABALOVA CHATA V KERSKU
Kersko ev. č. 274, 289 12 Hradištko u Sadské
e-mail: info@polabskemuzeum.cz, http://www.polabskemuzeum.cz
Od května 2024 mají návštěvníci možnost prohlédnout si chatu s průvodcem, který vám představí celý objekt, a hlavně seznámí s inspirativním místem, kde tvořil své texty spisovatel Bohumil Hrabal. Do interiéru je vstup možný pouze s předem zakoupenou vstupenkou na základě předchozí rezervace.
Památník krále Jiřího z Poděbrad
Polabském národopisné muzeum Přerov nad Labem
Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem
Hrabalova chata Kersko
Mgr. at Bc. Veronika Liptáková
Telefon: +420 325 612 640
E-mail: veronika.liptakova@polabskemuzeum.cz
POLABSKÉ MUZEUM PODĚBRADY
celoročně
úterý - neděle9.00 - 17.00
PAMÁTNÍK KRÁLE JIŘÍHO Z PODĚBRAD
duben - říjen
úterý - neděle9.00 - 17.00
POLABSKÉ NÁRODOPISNÉ MUZEUM PŘEROV NAD LABEM
polovina března - říjen
úterý - neděle9.00 - 17.00
od 17. listopadu
úterý - neděle9.00 - 16.00
MUZEUM BEDŘICHA HROZNÉHO LYSÁ NAD LABEM
celoročně
úterý - sobota9.00 - 17.00
HRABALOVA CHATA V KERSKU
květen - září
úterý - sobota12.00 - 17.00
Krajský úřad Středočeského kraje
Zborovská 81/11, 150 00 Praha 5
E-mail: podatelna@kr-s.cz
Telefon: +420 257 280 203
Podpora subjektů KKO v rámci jednotlivých odvětví kulturního a kreativního sektoru je poskytována z finančních prostředků EU a zdrojů Středočeského kraje, a to na základě grantových a dotačních programů Národního plánu obnovy České republiky a dotačních programů Středočeského fondu kultury a obnovy památek (na podporu a rozvoj).