Fulltextové vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Příběhy kreativity > Jak může sloužit mlýn

Jak může sloužit mlýn19 2019-05-30 Brownfieldy II - FULL (32).jpgCo s mlýnem na uhlí, nefunkčním, zanedbaným, s výhledem na krásný skalní masiv… s mlýnem uprostřed města Libčice nad Vltavou, města, které leží 13 kilometrů od Prahy, na břehu Vltavy, kudy vede železnice, cyklostezka a kam vede přívoz. Města, kde žije kolem tři a půl tisíce obyvatel a dvě třetiny z nich dojíždí do Prahy za prací…

Šroubárny Libčice založené roku 1872 měly zvuk, v dobách své největší slávy v nich pracovalo více než tisíc dělníků a tuny výrobků se vyvážely do celé Evropy. Postupně dělníků ubývalo a dnes “šrouby a dráty” zaměstnávají pár lidí. Provoz doznívá, samotný areál ale zůstal autentický… Zachovalá zůstala i stavba uhelného mlýna, která si i přes pár necitlivých úprav z minulosti zachovala vznešenost a inspirativnost. Stavby, která byla začátkem minulého století postavena ze slavných libčických cihel rodiny Fischerů.

 

 

19 uvodni_orez-gigapixel.jpgKdyž sem v roce 2007 poprvé přijel architekt Patrik Hoffman, okamžitě poznal, že místo má obrovský potenciál. Po roce neúspěšných vyjednávání s investorem nakonec mlýn s kotelnou koupil sám a začal s přestavbou. Mottem stavby se stal slogan “Jedna budova, dvě epochy”. Za revitalizaci objektu dostalo architektonické studio Hoffman řadu ocenění doma i v zahraničí, Národní cenu za architekturu či cenu Ministerstva průmyslu a obchodu za přístup k revitalizaci průmyslového objektu.

Od roku 2016 v Uhelném mlýně funguje galerie arto.to orientovaná na současné umění a podporu mladých umělců. Část objektu využívá architekt Patrik Hoffman jako své studio, dále tu je prodejna a expozice designového nábytku a velkolepé prostory pro pronájmy.

www.uhelnymlyn.cz