Fulltextové vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Příběhy kreativity > Prostřeno ve Středočeském kraji! Studenti hostili hejtmany z Francie, Polska a Německa

Prostřeno ve Středočeském kraji! Studenti hostili hejtmany z Francie, Polska a NěmeckaDatum konání:
21.4.2024
Datum ukončení:
25.4.2024

Tradiční pokrmy i způsob stolování tvoří důležitou součást kultury každého národa. U dobrého jídla a ve vstřícné atmosféře se lépe navazují přátelství, daří se zajímavým nápadům a uzavírají se dohody. Právě taková nálada panovala během mezinárodního Fóra hejtmanů při příležitosti výročí 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie, které od 21. do 25. dubna hostil Středočeský kraj.

„Setkání mládeže se koná již od roku 2004, tudíž se nám letos sešly dvě dvacítky. Oslavili jsme 20 let existence projektu a 20 let od vstupu ČR do EU. Propojení setkání mládeže s Fórem hejtmanů se tak nabízelo,“ pochvaluje si Lucie Barber z oddělení zahraniční spolupráce a protokolu Středočeského kraje. Fóra se zúčastnili nejvyšší zástupci regionů z Francie (Burgundsko Franche-Comté), Polska (Opolské vojvodství) a Německa (Porýní-Falc), kteří spolupracují se Středočechy v rámci tzv. „4-Dohody“.  

O chutné a nápadité pohoštění se postarali studenti gastronomie z Česka, Polska, Německa a Francie, kteří připravili multikulturní čtyřchodové menu z tradičních receptů své země. Kromě společného vaření a servírování vynikající svíčkové nebo francouzského dezertu, navázali přátelství se svými vrstevníky ze zahraničí, sdíleli své zkušenosti, nebo se pocvičili v prezentaci své práce. „Regiony se v pořádání akce střídají, takže studenti objevují každý rok jiná místa a poznávají odlišné tradice. Je skvělé vidět zapálené kuchaře v akci, když nakukují takříkajíc pod pokličku jiného vzdělávacího systému a komunikují v cizím jazyce se svými vrstevníky,“ dodává Lucie Barber.

A věřte, že dny plné zážitků i pár minut mediální slávy na sítích rozhodně stály za dlouhé hodiny strávené u sporáku. Posuďte sami: