Fulltextové vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Příběhy kreativity > Skleněné české nebe

Skleněné české nebeRuckl produktovky-40-web.jpgRückl znamená české sklo. Jsou to vybroušené příběhy do prvotřídního křišťálu. Současný Rückl úspěšně navázal na dlouhou tradici rodinné sklárny a pokračuje ve výrobě skla té nejvyšší kvality. Vstupem nového investora, mecenáše českých značek Martina Wichterleho a příchodem předního českého designera Ronyho Plesla na post uměleckého ředitele společnosti značka září na poli současného designu. Kolekce České nebe získala ocenění na Designbloku už v roce 2017, kdy k zásadním změnám ve společnosti došlo. Hravou kolekcí ABC můžete vyznat lásku, a to v růžové i bíle barvě skla, zasnít se nad starými časy můžete při pohledu na vázu Amadeus, či si uložit darovaný prsten do překrásné dózy Alchymist.

 

Ruckl foto vyroba-9.jpgTradičnější kolekce broušeného skla můžete najít v domácnosti Billa Clintona nebo královny Alžběty II. Rückl si prostě bere to nejlepší ze staletím prověřených  sklářských postupů a spoléhá na mistrovské umění brusu v nižborských sklárnách. Sklo Rückl není a nebude spotřebním zbožím, ale tím, co bychom chtěli mít doma.

 

 

Sklářkou profesí se Rücklové zabývali už od 17. století. Rod pochází ze Švýcarska a sklářskému umění se pravděpodobně učili od Benátčanů. Skelmistři se často stěhovali za surovinami, bez kterých vyrábět sklo nešlo. Jedna rodinná větev se za otopným dřevem a křemenem přestěhovala na Šumavu a rod v Čechách už zůstal. Antonín Rückl založil roku 1903 Sklárnu v Nižboru, která patřila mezi vůbec nejmodernější sklárny té doby a stala se tak základem firmy Rückl a synové. Nižborské sklo bylo vyhledávané po celém světě. Významná byla pro skláře spolupráce s předními českými výtvarníky jako s Ludvikou Smrčkovou či profesorem Drahoňovským. Společnost Rückl už tehdy sbírala mezinárodní ocenění na výstavách a veletrzích. Těsně po 2. Světové válce byla firma pro svou velikost znárodněna dekretem prezidenta republiky a tím prakticky zlikvidovaná. Teprve po dalších 47 letech ji v roce 1992 zpět do rodiny vrátil pravnuk zakladatele společnosti Rückl a synové pan Jiří Rückl. Dnes rozvíjí odkaz jejich jména nový majitel sklárny pan Martin Wichterle a tradičnímu nový lesk tradičnímu českému křišťálu. I s ním i naší zemi. 

www.ruckl.com 

 

14_ruckl.jpg