Fulltextové vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > On-line sbírka > Muzea a galerie > Galerie Středočeského kraje

Galerie Středočeského kraje

Popis

Galerie Středočeského kraje GASK od svého vzniku několikrát změnila  název i působiště. Vznikla v roce 1963 jako regionální galerie Středočeského kraje. V letech 1969–1971 byly rekonstruovány tři historické domy na Starém Městě pražském, kde vzniklo sídlo galerie. V roce 1993 galerie získala nový statut a název České muzeum výtvarných umění v Praze. Od počátku 90. let usilovalo vedení galerie o získání mimopražským prostor pro vybudování stálé expozice českého umění 20. století. Toto úsilí skončilo v roce 1998, kdy vláda muzeu přidělila prostor bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře. V roce 2009 se sem galerie přesunula pod názvem Galerie Středočeského kraje (GASK). V roce 2010 byla otevřena expozice sbírek a v roce 2013 byla dokončena celková rekonstrukce – severní křídlo a přilehlé zahrady.

 

Pokladem galerie je tzv. Kutnohorská iluminace získaná na dražbě v Londýně v prosinci 2009. V Kutné Hoře byla vystavena poprvé 27. 12. 2009. Jedná se o unikátní pozdně středověkou malbu na pergamenu – jednu z nejvýznamnějších iluminací na sever od Alp. Velkoformátová barevná malba (v. 643 mm, š. 442 mm) zobrazuje dobývání, prodej a zpracování stříbrné rudy v Kutné Hoře – jde o nejstarší dochované vyobrazení, které ve zkratce zachycuje celý technologický proces od 13. do 17. století soustředěný v Kutné Hoře. Původně sloužila jako úvodní list chorální knihy některého z kutnohorských kostelů, jak dokládají vyobrazení obdobného tématu dochovaná v Kutnohorském antifonáři a Kutnohorském graduálu. Úkolu získat Kutnohorskou iluminaci zpět do České republiky se ujal Středočeský kraj.

V sedmdesátých letech 19. století našel Leopold Čihák první předměty, které se později spolu s dalšími staly základem městské muzejní sbírky. Sbírka tehdy čítala něco přes 400 trojrozměrných předmětů a několik set listin. Stalo se tak 28. prosince 1891, kdy městské zastupitelstvo přijalo sbírky od L . Čiháka, vyhradilo jim jednu malou místnost v domě Mince a vydalo provolání o sběru památek pro muzeum. Pouhé čtyři roky po založení se muzeum výrazně zúčastnilo Národopisné výstavy českoslovanské, kde prezentovalo jak zapůjčené exponáty, tak předměty z muzejních sbírek týkající se historie Jílového a okolí. Leopold Čihák vedl a spravoval městské muzeum úspěšně až do své smrti v roce 1915.

Zobrazit více

Adresa Barborská 51 -53, 284 01 Kutná Hora

Telefon +420 725 377 433

E-mail info@gask.cz

Web gask.cz

Kontakt pro kulturní a kreativní průmysly

Mgr. Vanda Skálová

Telefon.: +420 607 519 310
E-mail: skalova@gask.cz

Otevírací doba

pondělí: zavřeno

úterý – neděle: 10 - 18 hodin