Fulltextové vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Parametrické vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Příběhy kreativity > Příběhy inspirativních osobností – díl 2.: Dagmar Ostřanská

Příběhy inspirativních osobností – díl 2.: Dagmar Ostřanská



 

Kultura je pro mne… / Kultura a já (vztah k tvorbě)

Na filozofické fakultě jsem studovala obor dějiny umění (v kombinaci s ukrajinským jazykem), takže kultura je přirozenou součástí mých pracovních i volnočasových aktivit. Místem, kde hledám a nacházím inspiraci, kreativitu, nadšení a relax. Mou prací, nebo spíš posláním, je pořádání a podpora kulturních akcí, ať už na úrovni prezentace české kultury v zahraničí, nebo v rámci regionu. Mohu potvrdit, že kulturní akce jsou místem neformálního setkání mezi byznysem, umělcem a návštěvníkem, které dávají vzniknout věcem novým. Kultura propojuje a dává příležitost k setkání lidí různých profesí.
I když sama netvořím a nejsem aktivní umělkyní, ze sv
é pozice vedoucí Odboru cestovního ruchu, školství a kultury na Městském úřadu Kutná Hora se snažím o kultivaci světa, v němž žijeme.

 

Kulturní osobnost středních Čech

Protože stále objevuji Kutnohorsko, vybrala jsem čtyři osobnosti, které ačkoli vzešly ze Středních Čech, region přesáhly. Nazvala bych je spíše Středoevropany. V prvé řadě zpěvák a hudebník Luboš Pospíšil, který je více než 50 let aktivní na české hudební scéně a stále vystupuje. Dále Stanislav Diviš, malíř a zpěvák kapely Krásné nové stroje. Na Stanislavovi mě baví, že spolu s kolegou výtvarníkem Aldinem Popajou založili školu výtvarných kurzů SDAP a každoročně v Kutná Hoře pořádají studentům výstavu. A chybět nesmí Martin Vajgl, hudebník, hráč na bicí nástroje, textař a skladatel. Z těch již nežijících nemohu zapomenout na malíře, sochaře a architekta Zdenka Pešánka, světově uznávaného autora světelných instalací.

 

Kulturní zážitek / Kulturní událost středních Čech

Po rekonstrukci znovuotevřená Městská Galerie Felixe Jeneweina v Kutné Hoře s expozicí alchymie a renesančních věd nabízí také prostory pro pořádání výstav současného umění a dvorní domek s výtvarnou dílnou, workshopy, přednášky, semináře a koncerty. Letní festivalová akce, Přístavní slavnost v Nymburce, mě zaujala dramaturgií a krásným prostředím. Nová stálá expozice Labyrintem (GASK), připravená kurátory a Lektorským centrem GASK s originálním architektonickým a výtvarným řešením, volně inspirována knihou Tisíc tváří hrdiny amerického religionisty a etnologa Josepha Campbella (1904–1987). Vystavené umělecké objekty jsou doplněny citáty z knihy. (Když jsem navštívila expozici poprvé, měla jsem pocit, že se nořím do oceánu a knižní sentence jsou body, od kterých se můžete odrazit, nabrat sílu, dech…)
A v neposlední řadě využití podkrovních prostor Katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, kter
é slouží k výstavám současného umění. Tleskám římskokatolické farnosti Sedlec za odvahu představit současné umění v prostorách, kde by návštěvník výstavu současného umění nečekal.

 

Kulturní instituce středních Čech (inspirace pro mou tvorbu, poznání, osvěžení)

Muzeum umění a designu Benešov se zacílením na design je za mě skvělý počin mimo Prahu.  Dramaturgií si umí přitáhnout diváky i z nedaleké metropole.
Nelze opominout Galerii Středočesk
ého kraje (GASK) s komentovanými prohlídkami a jedinečnou zahradou, v níž jsou umístěny umělecké objekty. Baví mě designové přehlídky Jaro design GASK a Vánoce design GASK. Vždy se těším, co nám kolegové představí nového.

 

Středokraj jako kulturní a kreativní prostředí (moje vazba na region)

Žít a pracovat ve městě (Kutná Hora), které je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO, to je zážitek samo o sobě. Bohatství, historie a jeho věhlas na vás dýchá na každém kroku. Vyrůstala jsem v nedalekých Pardubicích a často do Kutné Hory zavítala. Také díky studiu dějin umění pro mne byla Kutná Hora “povinností” a stále je snem, který žiju. A mimochodem v roce 2025 oslaví 30. výročí zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO. Pod heslem UNESCO SPOJUJE připravujeme řadu kulturních, vzdělávacích a sportovních akcí. Tak se těším na viděnou v Hoře!

 

Dagmar Ostřanská

Bývalá humanitární pracovnice, diplomatka a nyní úřednice.

Dva roky na misi Člověka v tísní v Čečensku, dva roky jako dobrovolnice OSN na Krymu, tři roky spolupráce s Charitou Česká republika, jedenáct let kulturní diplomacie na Ukrajině a v Bulharsku.

V Česku spolupracovala na vedoucích manažerských pozicích s Mezinárodním festivalem dokumentárního filmu Jihlava nebo Národním filmovým archivem.

Po pětiletém pobytu v bulharské Sofii se rozhodla s manželem přestěhovat do Kutné Hory, kde od poloviny června 2023 pracuje na pozici vedoucí Odboru cestovního ruchu, školství a kultury pro Město Kutná Hora.
Věří, že svoje zkušenosti z kulturní diplomacie a prezentace Česka v zahraničí může nejlépe využít pro jedno z nejkrásnějších měst Česka.